Vyvýšené záhony

(39)

Vyvýšený záhon, praktická alternatíva klasického záhonu, ktorá je šetrná k vášmu chrbtu

Vyvýšené záhony z dreva alebo kovu ponúkajú množstvo výhod. Môže byť umiestnený v záhrade, ale aj na balkóne alebo terase. Či už ide o šalát, bylinky alebo zeleninu, výsadba a starostlivosť sú jednoduché a úroda bohatá. Kvetinám sa výborne darí aj vo vyvýšenom záhone z plastu alebo iného materiálu. Ak si chcete kúpiť vyvýšený záhon, môžete si vybrať ten správny záhon z niekoľkých variantov v spoločnosti blumfeldt.

Čím sa vyznačujú vyvýšené záhony?

V prvom rade je to špeciálny dizajn: Vyvýšené záhony ponúkajú pohodlnú pracovnú výšku. Po vytvorení základnej konštrukcie a naplnení substrátom je pestovanie kvetov, byliniek a zeleniny hračkou. Záhon nemá kontakt s pôdou, takže je vhodný aj do prostredia s nepriaznivými pôdnymi podmienkami. Niektoré vyvýšené záhony z tejto ponuky možno doplniť o skleníkový nadstavec. S vhodným príslušenstvom sa z praktického záhonu stane parenisko alebo malý skleník, v ktorom môžu citlivé rastliny rásť pod ochranou.

Dobré materiály pre vyvýšené záhony

Veľmi vhodné sú robustné materiály odolné voči poveternostným vplyvom. blumfeldt ponúka vyvýšené záhony z kovu a dreva. Kovová verzia je odolná voči poveternostným vplyvom vďaka zinkovo-hliníkovej povrchovej úprave. Drevená verzia je z tlakom upraveného dreva, ktoré je odolné voči vlhkosti. Tretí variant pozostáva z vysokokvalitného kompozitného materiálu.

Kde je správne miesto pre vyvýšený záhon?

Vyvýšené záhony možno v zásade umiestniť kdekoľvek. Ideálne miesta sú slnečné a chránené pred vetrom. Napríklad záhrada, miesto na stene domu alebo v predzáhradke, ale vyvýšené záhony sú ideálne aj pre strešné terasy a priestranné balkóny. Ak sa záhrada alebo terasa nachádza na severnej strane a na rastliny nedopadá takmer žiadne slnko, aj napriek tomu môžete dosiahnuť s vyvýšenými záhonmi dobré výsledky. Niektoré druhy kvetov a zeleniny sú vhodné do tieňa. Vyvýšený bylinkový záhon je možné vytvoriť aj v prípade, že je k dispozícii málo miesta: Čerstvé bylinky sú vyhľadávané v kuchyni, ale sú aj pekným spestrením záhonu a príjemne voňajú. Môžete si vytvoriť vyvýšený záhon a pochutnávať si na doma vypestovanej zelenine a šaláte.

Ako naplním vyvýšený záhon?

V prípade dreveného alebo kovového vyvýšeného záhonu je vhodné najskôr vystlať jeho vnútornú časť záhradnou fóliou. Keď vyplníte vyvýšený záhon, spodná vrstva by mala byť drenážna. Vhodné sú hrubé odrezky stromov, kríkov, vetvičiek a podobný materiál. Ako spodná vrstva sa hodí aj hrubý, vodu prepúšťajúci štrk. Na to sa položí vrstva kompostu a potom záhradná zemina. Kompost a čerstvá zemina sa pridávajú striedavo, kým nie je záhon plný. Medzi jednotlivými vrstvami sú užitočné ďalšie malé vetvičky alebo drevené triesky. Vrchná vrstva je zemina. Náplň sa môže používať niekoľko rokov. Keď budete záhon používať nasledujúci rok, pridajte len vrchné vrstvy, ktoré opadali. Po niekoľkých rokoch budete musieť vo vyvýšenom záhone úplne vymeniť starú výplň.

Jednoduchá kúpa vyvýšeného záhonu!

Vďaka pohodlnej pracovnej výške a krásnemu vizuálnemu efektu vyvýšeného záhonu si táto praktická metóda pestovania nachádza cestu do čoraz väčšieho počtu záhrad. Objavte teraz na blumfeldt vyvýšené záhony vo vynikajúcej kvalite a stabilnom, pevnom spracovaní.

Nahor