Kúpa skleníka od blumfeldt

Každý, kto má záhradu a chce pestovať vlastnú zeleninu, bylinky alebo iné produkty, by si mal kúpiť skleník. Koniec koncov, citlivé rastliny nemajú rady každé počasie, takže môžu rýchlo zahynúť pri vetre, silnom daždi, krupobití alebo prízemných mrazoch. Ale ako vlastne skleníky fungujú a čo sa v nich dá pestovať? Pripravili sme pre vás najdôležitejšie tipy, informácie a kalendár výsadby.

Skleník - na ochranu rastlín

Mnohé rastliny sú veľmi citlivé na počasie. Aby mohli optimálne rásť a prosperovať, je potrebné použiť správne príslušenstvo na výsadbu pre príslušné odrody zeleniny, byliniek alebo kvetov. Na to sú ideálne skleníky. Takto môžete vysievať rastliny podľa ľubovôle, bez ohľadu na počasie. Tým sa predlžuje záhradnícka sezóna a zároveň sa zvyšuje úroda. Rastliny, ktoré sú citlivé na vlhkosť a chlad, sa cítia dobre a odvďačia sa vám bohatým rastom. So správnymi semenami zeleniny sa úroda pretiahne až do neskorej jesene. Skleníky majú rôzne tvary a veľkosti. Malý skleník sa hodí do každej záhrady. Ponúka tiež dostatočnú flexibilitu, takže sa dá nastaviť a zmeniť jeho usporiadanie podľa potreby.

Ako fungujú skleníky?

Ak chcete na záhony vysievať rastliny na začiatku roka, aby ste mohli na jar už zbierať úrodu, mali by ste sa rozhodnúť pre skleníkový prístavok. Umiestňuje sa nad záhon, aby mohli rastliny rásť optimálne chránené vďaka PVC krytu. Bočná chlopňa, ktorú možno otvoriť pomocou zipsu, uľahčuje prácu vo vnútri. Keď sú rastliny dostatočne veľké alebo je teplota už príjemnejšia, rám sa dá odstrániť. Slnečné lúče prenikajú cez plastové okná a spôsobujú vyhrievanie interiéru. To vytvára ideálne podmienky. Užitočné sú aj rôzne skleníkové doplnky, ako sú koše na rastliny a hubky na rastliny.

Čo môžem zasadiť v skleníku?

  • Január: Rôzne druhy reďkovky
  • Koniec februára: Šalát, kaleráb a špenát
  • Marec: Karfiol, ružičkový kel, hlávková kapusta, tekvica, paprika, zeler, pór a petržlen
  • Apríl: Paradajky, uhorky, fazuľa, jarná cibuľka, feferónky, rozmarín, kôpor, tymián a melóny
  • Máj: Bazalka, majoránka, šalvia a oregano
  • Jún: Cibuľa

Pravidelné čistenie vodou a prostriedkom na umývanie riadu je dôležité, aby sa zabránilo tvorbe plesní a zárodkov. Odporúča sa to aspoň raz ročne. Špinavé plachty už neprepúšťajú svetlo do interiéru. Spomaľujú alebo dokonca zhoršujú rast rastlín.

Zhrnutie skleníky

Len pôda bohatá na živiny a pravidelné zavlažovanie nestačia na úspešné pestovanie. Pre pestovanie zeleniny, ovocia atď. v záhrade je rovnako dôležitá vhodná klíma, ochrana pred nepriaznivým počasím a ochrana pred škodcami. Skleníky sú dokonalým nástrojom. Poskytujú vám možnosť splniť si sen o pestovaní vlastnej zeleniny a ovocia. Paradajky, uhorky, zemiaky a mnohé ďalšie patria medzi typické druhy zeleniny, ktorým sa tu pri správnej starostlivosti darí. Vďaka skleníkovému efektu zostáva v skleníku vlhko a teplo aj v zime. Preto sa tu môže dariť takmer všetkým rastlinám. Vegetačné obdobie sa môže predĺžiť, čím sa predĺži čas zberu.

Nahor