Výber záhradného ležadla podľa materiálu je dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je dizajn. Ležadlo sa musí prirodzene hodiť do prostredia, aby nepôsobilo rušivo. Na modernú terasu sa tak viac hodí hliníkové, než klasické plastové.
Výber podľa materiálu je tiež dôležitý z pohľadu životnosti a údržby látka. Aké sú výhody a nevýhody najpoužívanejších materiálov na výrobu lehátok?
Plastové záhradné lehátka
Záhradné plastové lehátka sú cenovo dostupné, odolné, ľahké a často skladacie, čo umožňuje ich jednoduché prenášanie a uskladnenie. Záhradné lehátka plastové sú známe tými to nevýhodami: nižšia estetická hodnota v porovnaní s prírodnými materiálmi a pocit chladu pri kontakte s povrchom bez podušiek.
Záhradné drevené ležadlo
Drevené lehátko má prirodzený vzhľad, je odolné, pri dotyku pôsobí teplo a naviac je ekologické. Na druhej strane záhradné lehátko drevené potrebuje pravidelnú údržbu, teda lakovanie, zvykne mať vyššiu cenu a vlhkosť ho môže poškodiť.
Záhradné lehátka kovové
Hliník môže byť vaša voľba pre ľahkosť ležadla, odolnosti voči korózií, nenáročnosti na údržbu, či moderný vzhľad. Avšak, ak lehátko môže byť zároveň chladnejšie na dotyk a bez vankúšov môže byť nepohodlné.
Záhradné ratanové lehátko
Syntetický rana je veľmi populárny pre svoj vzhľad a ľahkosť. Tiež je dobre odoláva počasiu a je nenáročný na údržbu. Zároveň však, v porovnaní s prírodným ratanom, je menej trvácny a tiež môže vyblednúť, ak je dlhodobo na slnku.
Teakové lehátko
Teakové drevo je odolné vo všetkých smeroch, má teda aj veľmi dlhú životnosť a naviac je veľmi elegantné. Ako to však pri takýchto materiáloch býva, cena je vyššia. Naviac, vyžaduje občasnú starostlivosť, nanesenie olejovej vrstvy.